ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 12261034
*
nr 1226 1034
Gunilla Pontén
(f. 1929), Sverige
Gunilla Pontén (b. 1929), Sweden. 'Flirt', collage, signerad Gunilla Pontén. Mixed media collage med tyg och tusch, 51x43 cm. Skänkt till auktionen av konstnären, stadsbrud Gunilla Pontén,
"Flirt", collage, signerad Gunilla Pontén. Mixed media collage med tyg och tusch, 51x43 cm. Skänkt till auktionen av konstnären, stadsbrud Gunilla Pontén
Gunilla Pontén, Swedish designer, born 1929.
Estimate:
5000
Sold:
SEK 3000
Auction date:
Thursday October 18 2018
at 18:00:00
- Bid history
- Thema-auction
Oct 18
Stadsbrudskåren
Välgörenhetsauktion i samarbete med Stadsbrudskåren
Intäkterna från årets Stadsbrudsauktion kommer oavkortat att gå till två grupper i Stockholm som båda gör stora insatser för att hjälpa utsatta, ...
Read more about Stadsbrudskåren
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik collage gunilla pontén svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:56
-
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:01
-
7081 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 1906, Stuga, 19..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:00
-
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:31
-
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:39
-
7082 WATERCOLOURS
2 pcs, Harry Wichmann (1916-1993), Sweden. Signed,..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:01
*
Gunilla Pontén
Gunilla Pontén, Swedish designer, born 1929.
Read more about Stadsbrudskåren
nr 1226 1034
Gunilla Pontén
(f. 1929), Sverige
Gunilla Pontén (b. 1929), Sweden. 'Flirt', collage, signerad Gunilla Pontén. Mixed media collage med tyg och tusch, 51x43 cm. Skänkt till auktionen av konstnären, stadsbrud Gunilla Pontén,
"Flirt", collage, signerad Gunilla Pontén. Mixed media collage med tyg och tusch, 51x43 cm. Skänkt till auktionen av konstnären, stadsbrud Gunilla Pontén
Gunilla Pontén, Swedish designer, born 1929.
Estimate: | 5000 |
---|---|
Sold: | SEK 3000 |
Auction date: |
Thursday October 18 2018 |
- Bid history
- Thema-auction
Oct 18
Stadsbrudskåren
Välgörenhetsauktion i samarbete med Stadsbrudskåren Intäkterna från årets Stadsbrudsauktion kommer oavkortat att gå till två grupper i Stockholm som båda gör stora insatser för att hjälpa utsatta, ...Read more about Stadsbrudskåren
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik collage gunilla pontén svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:56 -
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:01 -
7081 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 1906, Stuga, 19..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:00
-
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:31 -
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:39 -
7082 WATERCOLOURS
2 pcs, Harry Wichmann (1916-1993), Sweden. Signed,..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:01